Showing: 1 - 13 of 356 RESULTS
Aktuality ZŠ speciální

Čarodějnice v VII.C

I my jsme si 30. duben prožili ve stylu pálení čarodějnic. Nejprve jsme si s panem učitelem povídali o významu tohoto dne, který se pro někoho může zdát strašidelný, ale my už dnes víme, že pálení čarodějnic je tradice a oheň, který lidé zapalovali, je měl právě před těmito bytostmi ochránit.

Pak jsme si společně jednu takovou čarodějnici namalovali. Všichni jsme si povídali, každý měl určeno, co bude přesně malovat tak, aby nám v konečném důsledku vznikl celý obrázek.

Když bylo namalována, popisovali jsme, co taková čarodějnice má ve své povinné výbavě, něco jako auto, které musí mít lékárničku atd., ale také jsme si řekli, jaká čarodějnice může být. Každý z nás to vnímá jinak.

Na závěr jsme si naše společné dílo pověsili na magnety na tabuli 🙂

Aktuality Divadelní festival Kytka ZŠ praktická ZŠ speciální

Kytka – jak to letos dopadlo?

Festival Kytka po šestnácté….

Letošní ročník festivalu se uskutečnil 16. listopadu v prostorách městského divadla v Bruntále. Na pódiu se vystřídalo deset souborů ze čtyř organizací. Největší zastoupení měla tradičně naše škola, podpořit nás přišli i kolegové ze ZŠ Petrin, ZŠ Okružní a z jazykové školy Aristea v Krnově.  Festival navštívilo přibližně 500 diváků. A jaký byl? Pohodový, klidný a…. (Pokračování textu…)

Aktuality ZŠ speciální

Historické Vánoce v základní škole speciální

Jistě s námi budete souhlasit, že Vánoce se dají prožít různými způsoby. My jsme se letos rozhodli, že se našim žákům pokusíme zprostředkovat dávnou minulost, kterou vzhledem ke svému postižení dost dobře ani nemohou pochopit. Učivo z historie naší země je součástí předmětu Společenská výchova, který mají naši žáci ZŠs od VII. ročníku. Jak nejlépe pomoci žákům pochopit vývoj lidstva, propojit tyto základy do uceleného systému? Vánoce, které všichni milují, se k tomu hodí ideálně!

Nejprve jsme se museli jako učitelé na celý projektový den připravit. Zaměřili jsme se na období středověku, které si žáci umí alespoň trochu představit z pohádek o rytířích a princeznách. Nastudovali jsme dostupné informace, připravili vánoční tabuli, jakou mohli mít trošku movitější rolníci, pro neslyšící vše překreslili kvůli pochopení, našli dobovou hudbu v podobě křesťanských písní a prvních koled. Velký dík patří našim asistentkám Šárce a Zdeničce! Ověřili jsme si, že když je dobrá vůle, nic není nemožné! 🙂

Postupně jsme žákům vysvětlili význam všech pokrmů na stole, všech obyčejů, které tehdy lidé podle dostupných zdrojů dodržovali. Samozřejmě jsme si některé vyzkoušeli…věděli jste například, že zvyk krájet jablíčko a hledat v něm odpověď na otázku zdraví, je jeden z nejstarších? Nejvíc se nám ale zalíbil obyčej podarovat jídlem ze slavnostního stolu i domácí zvířata. Že žadná ve škole nemáme? To vůbec nevadí! Nedaleko školy má jeden pán farmu, na které chová…mrkněte na video. Bylo to super, přejeme vám krásné Vánoce, ať už je strávíte kdekoliv!

Vojta & Veronika

The app was not found in the store. 🙁

Aktuality Divadelní festival Kytka Školní akce ZŠ praktická ZŠ speciální

Divadelní festival Kytka – jak to dopadlo?

V pořadí patnáctý ročník festivalu se nesl v duchu oslav 55. výročí založení naší školy. Oslavy to byly vskutku velkolepé. Přehlídku toho nejlepšího zahájili čtvrťáci pohádkou O pejskovi a kočičce, jak slavili Vánoce a jak jim to vlk málem pokazil. Skvělé výkony herců a hereček si budou naši malí diváci dlouho pamatovat.

V dalším vystoupení, určeném původně Pro čerta, se děti seznámily se znakovou řečí. Naši malí i velcí žáci základní školy speciální ukázali, že prostě umí. Úžasné!

Dívky z Orientálního tance Dambra jsou pravidelnými hosty našeho festivalu a pravidelně nás okouzlí. V prvním bloku jako Motýlci a Tancem s hedvábnými křídly.

Kdo má rád Čo-ko-lá-du? No přece Partička, v nové sestavě a stále SUPER! Mňam.

Kytka je každý rok něčím nová. Řecké lidové tance z Krnova a nejmenší účastníci z jazykové školy Aristea, krásný tanec a kostýmy nás na chvíli přenesly na jih Evropy. Děkujeme.

Kdo rád zpívá se zvířátky, přišel si na své při vystoupení prvňáčků. Nebáli se a s přehledem rozezpívali publikum. Pomohly jim v tom netradiční hudební nástroje. Jste jedničky!

Loli Ruža – taneční soubor základní školy speciální umí rozproudit krev divákům v sále. Přidá-li se kytice růží a disko tanec, je to prostě zábava.

Konec má být pecka a to se Partičce (nejpočetnějšímu souboru naší školy) povedlo. Kdo se nebál, byl král, velký potlesk… Jste borci!

Oslavu 55. výročí pod příznačným názvem Párty dvou pětek v podání žáků páté a šesté třídy. Jak je jejich dobrým zvykem nezklamali, byli skvělí a originální.

Pozdrav krásné Latifah a Swing Military zatančil soubor Orientálních tanců Dambra. Holky prostě umí a patří jim naše poděkování za přízeň, kterou nám zachovávají.

Tance není nikdy dost, o tom nás přesvědčilo vystoupení s názvem Pozytywka. První vystoupení našich přátel z Prudniku.

Hudba Petrin a jejich skvělé autorské písničky. Děkujeme, že nám zpíváte…

SOSW Prudnik pokračuje tancem  Bambalam a So mi like it, další úžasné vystoupení.

Letošní nováčci – žáci ze Základní školy z Vrbna pod Pradědem a tanec Zorba – skvělé kostýmy, temperament, publikum jásalo.

Gitanos Negro Kamila Kováče – rapující čtveřice a nádherné podání písně New York se divákům velmi líbilo.

Vrbenští přátelé pro velký úspěch přidávají Čardáš a diváci je odměňují potleskem.

Vídeňský valčík a opět taneční soubor SOSW Prudnik – děti i paní učitelky sklízejí zasloužené ovace a naše díky.

Dancing Queen – známá píseň od skupiny ABBA a závěr naší patnácté Kytky. Růžové překvapení pro paní ředitelku a pana zástupce.

 

Ať žije Kytka 2017!!!!

 

Děkujeme všem, bez kterých by naše patnáctka nebyla:

Městu Bruntál za finanční podporu,

všem kolegům a kolegyním, kteří se podíleli na přípravě a realizaci festivalu – jsme skvělý tým snů!

 

 

Aktuality ZŠ praktická

Portréty trochu jinak

Dívky 5. tříd pod vedením p. uč. Zdeňky Lašákové vyráběly portréty z kartonu, roliček od toaletního papíru a balícího papíru. Na začátku tvoření si povídaly o tom, co je portrét a také o tom, jakými technikami se mohou tvořit. Od barev se postupně přesunuly k netradičním materiálům a jak se mohou využít. Vznikly naše postréty. Jak se jim díla zdařila, můžete shlédnout ve fotogalerii nebo v prostorách Růžovky.

Aktuality

Supersportovci

V pondělí 27. 6. si žáci zahráli na supersportovce. Byly celkem tři disciplíny, které museli splnit. První disciplínou byl běh na 50 m. Žáci se poprvé seznámili se startovacím postojem. Názorně jim vše ukázal pan učitel Brada a poté žáci mohli doběhnout k cíli. Všichni se snažili o nejrychlejší výkon. Největším zážitkem u této disciplíny byly ztracené boty, které zůstaly na bězecké trati. Jako druhá disciplína byl hod kriketovým míčkem pod vedením a měřením pana učitele Bučka. Děti byly šikovné, padl rekord 27m. Poslední disciplínou byl skok do dálky, kde se dařilo některým zanechat otisk svého obličeje v písku. Na závěr bylo jedno velké překvapení. A to netradiční disciplína. Úkolem bylo, co nejrychleji oběhnout jedno kolečko kolem stadionu. Nejlepším zážitkem pro  žáky byl společný běh pana učitele Vojty a paní učitelky Jiřky. Nejlepší sportovci byli odměněni. Všichni předvedli svůj sportovní talent a věříme, že heslo: BĚHEJ,SKÁKEJ,HÁZEJ RÁD, ATLETEM SE MŮŽEŠ STÁT! bude pro žáky velkou motivací v dalším roce.

SPORTU NAZDAR! – ZDAR! (p. uč. Šárka a p. uč. Simča).