Showing: 1 - 9 of 356 RESULTS
Aktuality ZŠ speciální

Čarodějnice v VII.C

I my jsme si 30. duben prožili ve stylu pálení čarodějnic. Nejprve jsme si s panem učitelem povídali o významu tohoto dne, který se pro někoho může zdát strašidelný, ale my už dnes víme, že pálení čarodějnic je tradice a oheň, který lidé zapalovali, je měl právě před těmito bytostmi ochránit.

Pak jsme si společně jednu takovou čarodějnici namalovali. Všichni jsme si povídali, každý měl určeno, co bude přesně malovat tak, aby nám v konečném důsledku vznikl celý obrázek.

Když bylo namalována, popisovali jsme, co taková čarodějnice má ve své povinné výbavě, něco jako auto, které musí mít lékárničku atd., ale také jsme si řekli, jaká čarodějnice může být. Každý z nás to vnímá jinak.

Na závěr jsme si naše společné dílo pověsili na magnety na tabuli 🙂

Aktuality Divadelní festival Kytka Základní škola ZŠ speciální

Kytka – jak to letos dopadlo?

Festival Kytka po šestnácté….

Letošní ročník festivalu se uskutečnil 16. listopadu v prostorách městského divadla v Bruntále. Na pódiu se vystřídalo deset souborů ze čtyř organizací. Největší zastoupení měla tradičně naše škola, podpořit nás přišli i kolegové ze ZŠ Petrin, ZŠ Okružní a z jazykové školy Aristea v Krnově.  Festival navštívilo přibližně 500 diváků. A jaký byl? Pohodový, klidný a…. (Pokračování textu…)

Aktuality ZŠ speciální

Historické Vánoce v základní škole speciální

Jistě s námi budete souhlasit, že Vánoce se dají prožít různými způsoby. My jsme se letos rozhodli, že se našim žákům pokusíme zprostředkovat dávnou minulost, kterou vzhledem ke svému postižení dost dobře ani nemohou pochopit. Učivo z historie naší země je součástí předmětu Společenská výchova, který mají naši žáci ZŠs od VII. ročníku. Jak nejlépe pomoci žákům pochopit vývoj lidstva, propojit tyto základy do uceleného systému? Vánoce, které všichni milují, se k tomu hodí ideálně!

Nejprve jsme se museli jako učitelé na celý projektový den připravit. Zaměřili jsme se na období středověku, které si žáci umí alespoň trochu představit z pohádek o rytířích a princeznách. Nastudovali jsme dostupné informace, připravili vánoční tabuli, jakou mohli mít trošku movitější rolníci, pro neslyšící vše překreslili kvůli pochopení, našli dobovou hudbu v podobě křesťanských písní a prvních koled. Velký dík patří našim asistentkám Šárce a Zdeničce! Ověřili jsme si, že když je dobrá vůle, nic není nemožné! 🙂

Postupně jsme žákům vysvětlili význam všech pokrmů na stole, všech obyčejů, které tehdy lidé podle dostupných zdrojů dodržovali. Samozřejmě jsme si některé vyzkoušeli…věděli jste například, že zvyk krájet jablíčko a hledat v něm odpověď na otázku zdraví, je jeden z nejstarších? Nejvíc se nám ale zalíbil obyčej podarovat jídlem ze slavnostního stolu i domácí zvířata. Že žadná ve škole nemáme? To vůbec nevadí! Nedaleko školy má jeden pán farmu, na které chová…mrkněte na video. Bylo to super, přejeme vám krásné Vánoce, ať už je strávíte kdekoliv!

Vojta & Veronika

The app was not found in the store. 🙁

Aktuality Divadelní festival Kytka Školní akce Základní škola ZŠ speciální

Divadelní festival Kytka – jak to dopadlo?

V pořadí patnáctý ročník festivalu se nesl v duchu oslav 55. výročí založení naší školy. Oslavy to byly vskutku velkolepé. Přehlídku toho nejlepšího zahájili čtvrťáci pohádkou O pejskovi a kočičce, jak slavili Vánoce a jak jim to vlk málem pokazil. Skvělé výkony herců a hereček si budou naši malí diváci dlouho pamatovat. (Pokračování textu…)