Showing: 1 - 9 of 10 RESULTS
Aktuality Bylinné arboretum

Bylinné arboretum – naše chlouba

Bylinné arboretum, vyžaduje péči o prázdninách. Bylinky je třeba zalévat, okopávat, kontrolovat invazi španělských slimáků a jiných predátorů. Stav zasazených bylinek je dobrý, ovšem plevely rovněž bují se vší parádou. Při péči o bylinky je pak každá ruka dobrá, na pracovním zařazení nezáleží. Nejen prací však živ je člověk a proto se těšíme, až po prázdninách některé z bylinek obohatí náš jídelníček. Ostatně, chceme dokázat, že ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL je to, co nás baví…

Aktuality Bylinné arboretum

Naše parta Hic

S blížícím se koncem školního roku finišujeme s pracemi, které se týkají budování našeho bylinného arboreta. Připravujeme prostor pro odchycování vody na zalévání z okapních svodů. Betonujeme, pracujeme na plné obrátky, abychom vše stihli ještě před posledním zvoněním. Práce nás baví. Ostatně je to dobrá průprava pro nástup do učebních oborů.
Zúročíme tak i všechno to, co jsme se naučili v projektu „Profese 2012“. Jsme borci a v praktickém životě se určitě neztratíme.
Aktuality Bylinné arboretum

Žáci vybírali rostlinky, které chtějí pěstovat v bylinném arboretu

I nadále se naši žáci aktivně zapojují do budování bylinkového arboreta, jehož vznik byl podpořen Moravskoslezským krajem. Kromě prací prováděných na pozemku u školy, kde brzy arboretum vznikne, se v hodinách výpočetní techniky zabývali výběrem bylinek, které by rádi pěstovali. Zaměřili se především na jejich praktické využití nejen při přípravě jídel, ale i čajů, mastí, olejů, nebo dokonce parfémů. Mnozí žáci chtějí pěstovat růže jen tak, pro jejich krásu. V budoucnu v arboretu jistě najdeme také heřmánek, měsíček, yzop, slunečnice, majoránku, dobromysl, mátu, jitrocel, třezalku, šalvěj a řadu dalších užitečných bylinek.

Aktuality Bylinné arboretum Základní škola

I nadále se naši žáci aktivně zapojují do budování bylinkového arboreta, jehož vznik byl podpořen Moravskoslezským krajem. Kromě prací prováděných na pozemku u školy, kde brzy arboretum vznikne, se v hodinách výpočetní techniky zabývali výběrem bylinek, které by rádi pěstovali. Zaměřili se především na jejich praktické využití nejen při přípravě jídel, ale i čajů, mastí, olejů, nebo dokonce parfémů. Mnozí žáci chtějí pěstovat růže jen tak, pro jejich krásu. V budoucnu v arboretu jistě najdeme také heřmánek, měsíček, yzop, slunečnice, majoránku, dobromysl, mátu, jitrocel, třezalku, šalvěj a řadu dalších užitečných bylinek.

Aktuality Bylinné arboretum

Vyrobili jsme další obrázky z bylinek

Bylinkové arboretum odpočívá a čeká, až ho pohladí první paprsky jarního sluníčka. Žáci základní školy praktické však na nic nečekali a vyrobili si další obrázky z bylinek, které si mohou pověsit na zeď jako ozdobu. Projekt je realizován z dotačního programu Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro školní rok 2013/2014 Moravskoslezského kraje.

Aktuality Bylinné arboretum

Žáci vyráběli originální vánoční dárek z bylinek

Bylinky jsou výborné nejen jako lék, koření a čaj. Jsou to zelené rostliny a zelená barva nás uklidňuje, překrásné květy těší naše oči. To je také důvod, proč naše kabinety, kanceláře, chodby i učebny zdobí spousta nejrůznějších rostlin. Projekt „Bylinné arboretum“ je, jak název napovídá, zaměřen na bylinky a usiluje o to, aby se s nimi žáci seznamovali ve všech souvislostech. Z bylinek se totiž dá velmi jednoduše vyrobit i pěkný vánoční dárek. Nevěříte? Tak se podívejte, jak jsme vyráběli tyto bylinkové nástěnné obrázky. Povedly se, že?

 Projekt je realizován z  dotačního programu Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro školní rok 2013/2014 z Moravskoslezského kraje.

Aktuality Bylinné arboretum

Kam s bylinkami z arboreta? Tedy, až je vypěstujeme…

Do jídla jako koření? Na čaj proti neduhům? Samozřejmě! Ale možností je více. Což takhle do okrasného pytlíčku? Nebo do voňavého polštářku? „Výborný nápad!“ Řekly si naše žákyně. A tak, abychom byli na nával úrody z arboreta připraveni, ušily v předmětu praktické práce spoustu různých, menších a větších, kostkovaných i puntíkovaných, barevných i nebarevných pytlíčků a polštářků.

Projekt je realizován z  dotačního programu Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro školní rok 2013/2014 z Moravskoslezského kraje.

Aktuality Bylinné arboretum

Realizace projektu „Bylinné arboretum“ pokračuje

S technickými úpravami terénu v místě budoucího arboreta jsme poněkud ve skluzu kvůli nepříznivému počasí, ale nezahálíme. Žáci za pomoci učitelů vytvořili informační nástěnku „Bylinkové arboretum“. Na nástěnce naleznete fotografie z průběhu projektu, informace o tom, co se v rámci tohoto projektu již uskutečnilo, ale také, co se bude dít v nejbližší době. Aby měla nástěnka interaktivní charakter, vybrali žáci 15 rostlin, které by rádi v arboretu pěstovali, a jejich obrázky i s názvy na ni umístili. Přijďte se podívat.

Projekt je realizován z  dotačního programu Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro školní rok 2013/2014 z Moravskoslezského kraje.

Aktuality Bylinné arboretum

Základní deska pro arboretum

V měsíci říjnu jsme začali  realizovat nově schválený projekt z grantu MSK

„Bylinné arboretum“

Po vytyčení místa na školní zahradě se do díla pustili žáci pod vedením pana uč. Bučka. Šlo o vytvoření základní desky, podkladu arboreta. Časový skluz ve vytyčení záhonů a cestiček bludiště, uložení kamenného solitéru do středu arboreta budeme muset zvládnout během měsíce listopadu, neboť projekt byl schválen v pozdějším termínu než jsme očekávali. Věříme, že počasí ještě chvíli vydrží, abychom úkol splnili.