Kytka XII. ročník – jak to vlastně dopadlo?

Každá správná monstrózní akce vyžaduje dlouhé přípravy. Proto jsme od října slyšeli z různých tříd různé zvuky, kterým jsme ještě nerozuměli a někdy nám připadaly podivné :-), např. houkání Příšerek střídalo veselé Mambo Jambo, hned na to se rozezněla Óda na radost doplněná o Brekeke a Ryby raci. Hlasy z dáli zvaly do Boudy budky a završením bylo rytmické bubnování ze zadní třídy. Na druhém stupni se střídaly české, slovenské a zahraniční hity všech hudebních žánrů v různých podáních. Začali jsme se tedy oprávněně obávat, co z toho bude :o). Poté co jsme dostali přihlášky, se nám tento pelmel začal zdát jako smysluplný. Aby byl program dostatečně pestrý, pozvali jsme k účinkování naše milé hosty z Petrina, orientální tanečnice z Dambry a z polského Prudniku v rámci udržitelnosti projektu „Ruka w rękę“. Sestavili jsme tedy program, p.uč. Gybas vyrobil plakáty a my jsme vyrazili do „ulic“, tedy do místních škol a školek, lákat diváky. Protože loňská Kytka se zřejmě líbila, neměli jsme o zájem diváků nouzi a připravili program čítající tři bloky. Napětí stoupalo, všichni poctivě nacvičovali a pilovali texty a paní učitelky v čele s p.uč. Zdeňkou Lašákovou neúnavně pracovaly na kulisách a kostýmech. Barandovské ateliéry by nám mohly závidět.

25. 11. 2013 to vypuklo! Generálka byla dlouhá, ale úspěšná, kulisy pevně umístěny, všichni na svých místech. Kdo umí, ten umí….

Den D tedy K.Y.T.K.A XII. Počáteční nervozitu rozptýlila Jelínková Hanka. Díky Hani! Úžasné občerstvení od paní Lidušky Skoumalové a její company bylo díky taxi alá Zdeňka Románkovátaké včas na místě a pomalu se začali zasněženým ránem trousit první herci, zpěváci a tanečníci. 8.30 diváci jsou na svých místech, čekáme na pokyn z režie, kterou už profesionálně ovládá p.uč Gybas, p. uč. Černotová a pan Bártl.

kytka_1_69_430

Tři dva jedna teď… jedéééém. Skvělí moderátoři vycházejí před publikum.

kytka_2_60_430

Partička pod vedením p.uč. Rajtrové, Veselé a Rumianové je za oponou připravena k maximálnímu Mambo Jambo výkonu, první potlesk, opona, moderátoři.

 

Petriňáček na scénu… pohádku Hrnečku vař v krásných kulisách, střídají flétny a písničky a završuje Tanec princezen, který si zpíváme spolu s malými tanečnicemi.

Opona, moderátoři ohlašují Ferdíky a opravdu na scénu přichází a přijíždí skupina mravenečků, kterým vévodí rozkošná beruška s deštníkem. Evropskou hymnu střídá písnička V Bruntále známé hudební skladatelky Lenky Ježkové.

Mezitím se chystají naši prvňáčci a druháčci a Bouda budkav netradičním podání doplněném o písničky. Ozývá se školený vypravěčský hlas p.uč. Kalouskové a první tóny kytary p.uč. Nedopilkové, děti se přidávají a jedeme dál…. malá změna v programu, polská delegace se  prozatím nedostavila, první sníh dovede zaskočit.

Nastupují Příšerky, kdo se v sále nebál, jako by na Kytce nebyl. Potlesk, který je naštěstí tak dlouhý, že nám nahrává při programové změně.

Prudnik přichází a má pět minut na převlečení. Uf supermoderátoři vysvětlují situaci a děti z polské speciální školy hrají polskou Červenou Karkulku.

První blok je za námi. Žádný odpočinek, výměna kulis a ke strojům:o) zahajujeme druhý blok…. Moderátoři zvou Příšerky, duchové se činí a divadlo tají dech, Petriňáček opět s plným nasazením 3 x potlesk opona. Mambo Jambo podruhé a zase skvěle. Rychlou výměnu kulis střídá pohádka našich prvňáků a šesťáků O vodníku Bršťálkovi a zubaté žabičce Kuňkalce.

Ještě ani nezačali hrát a z hlediště se ozývají slova obdivu nad kulisami a kostýmy. Nastává sled písniček, mluveného slova a tance, který je oceněn velkým potleskem. V předsálí už čekají další diváci (ještě jedna omluva za zdržení) vyčkáme, až se usadí a pokračujeme, práce šlechtí:o)). Z režie známý pokyn, moderátoři zapínají mikrofony a poslední blok startuje. Diváci si zpívají písničky spolu s vodníky a nejraděj by i tancovali. Naši herci podávají bezchybný výkon. Vodnický klobouk dolů paní učitelky! Malá přestávka, kterou vyplní sehrané moderátorské trio kytičkou pro paní ředitelku a pana zástupce DĚKUJEME, ŽE VÁS MÁME!

 

Židle do půlkruhu, mikrofon před paní učitelku Holáskovou a minibubeníci rozjíždějí svoji show.

Opona se zatahuje, aby skryla přípravu mikrofonů pro vystoupení Karolíny …ticho divadla rození hlas křídlovky pana učitele Brady  a elektroakustické kytary pana učitele Tichého, doplňuje ji bubnování na africký bubínek v podání Kuby. V slepých uličkách… nádherná nostalgie a vracíme se k moderně.

 

Kluci hlavně si nic neudělejte!!! Salta, skoky, tanec na Black Wall Street to naši hoši ovládají skvěle a proto je obdivný aplaus a výskot na místě.

 

A protože hip hopu není nikdy dost, přicházejí na scénu pro změnu malí hopeři ze 6. A a rozjíždějí to v podobném stylu a rovněž se setkávají s obrovskou odezvou publika.

 

V zákulisí trpělivě čekají naši hosté z Polárky a s doprovodem kláves rozezpívají hlediště tak, že je nechtějí diváci pustit a přidávají další písničky.

kytka_1_110_430

Opona padá a na scéně to rozjíždí The young Misfits v čele s Valentýnem Pechou.

 

Nastupují moderátoři a ohlašují Jednou jeden Joke v podání 8. A, parádní mix hudby paní učitelky Yvonky Lašákové a záchranářské uniformy hádejte od koho :-).

 

Už tradiční třešinkou na dortu Kytky je vystoupení Dambry letos nám krásné tanečnice přestavily tanec se závojem a balet orientu – Klasický orientální tanec Raks Sharki.

 

Naposledy přicházejí moderátoři a naposledy se zatahuje opona…končíme. Pan Paseka a pan školník jsou připraveni k odvozu kulis, my holky uklízíme divadlo a bufet a děkujeme. Děkujme jako na Oscarech, protože pro nás to takový malý Oscar je. Děkujeme městu Bruntál, že nám poskytlo finanční prostředky na realizaci tohoto projektu. Děkujeme paní ředitelce a panu zástupci za obrovskou podporu při našem snažení. Děkujeme úplně všem, kteří nacvičovali, pouštěli a sestavovali hudbu, šili, vyráběli, pekli, vařili, chystali, uklízeli, občerstvovali, vozili, nakupovali a ošetřovali. V neposlední řadě patří díky divákům, kteří zase přišli a byli SUPER.

Jana a Yvona – organizátorky divadelního festivalu Kytka