Kytka XIII. ročník – opět přilákal mnoho diváků

Na šest stovek malých i velkých diváků přilákal do bruntálského divadla 13. ročník divadelního, hudebního a tanečního festivalu Kytka.

Hned 13 souborů se představilo na příznačném 13. ročníku tradičního festivalu.  Třináctka však byla šťastná a tak jsme mohli shlédnout celou řadu skvělých výkonů.

 

I. blok

Tradičním otvírákem se stala Partička domácích prvňáků a čtvrťáků, tanec Popelářů roztleskal publikum a festival skvěle zahájil. Který malý kluk by nechtěl být popelářem:o)

Partička Popeláři – autorky vystoupení  a kostýmy Simona Veselá, Marie Rajtrová  a Šárka Rumianová spolupráce na kulisách Zdeňka Lašáková


Maková panenka a motýl Emanuel
 ožili v podání žáků druhé třídy. V kulisách vlčích máků se odehrálo představení v nádherných kostýmech. Druháčci zdolali text s lehkostí motýlích křídel a předvedli nadstandardní výkon.

Maková panenka a motýl Emanuel – autorky vystoupení, kostýmy a kulisy Darja Vaňková a Zdeňka Lašáková, hudba Yvonka Lašáková

Spolu s Kvítkovníčky se diváci mohli seznámit s netradičními hudebními nástroji v ukázce muzikoterapie. Krása a jemnost květin spolu s hudbou vytvořila nepřekonatelnou atmosféru.
Kvítkovníčci, dramatický soubor Třeťáci pod vedením Jiřky Kalouskové a Lidky Nedopilkové spolupráce na kostýmech a kulisách Zdeňka Lašáková

Někde hořelo? Neee. To se Partička zhostila jeviště a její Hasiči opět přivedli diváky k varu. Málokdo uvěřil, že na prknech, která znamenají svět, vidí naše nejmladší žáky.

Partička Hasiči – autorky vystoupení a kostýmy Simona Veselá, Marie Rajtrová a Šárka Rumianová spolupráce na kulisách Zdeňka Lašáková

Nezbedníčky u nás ve speciální škole nemáme a tak si na ně hrajeme alespoň v divadle. A kdo se vařečky bál, ten rychle opustil sál.

Speciální třída – Nezbeda – autorka textu stálá spolupracovnice, známá textařka a hudební skladatelka Lenka Ježková, hudba Maruška Míčková a Yvonka Lašáková, kostýmy a nácvik Maruška Míčková, Hela Hadělová, Mirka Grešková

 

Nejpočetnějším souborem letošní Kytky byli hosté z Petrina a jejich dramatický a hudební soubor Petriňáček. Příběh Zajíčka, který doputoval  až k Petrinu, nadchl velké i malé diváky a ti ocenili pestré pásmo potleskem. Děkujeme milí hosté!

Petriňáček „Putování se zajícem“ autoři vystoupení a hudební doprovod Eva Janyšková, Michal Dufek, Zuzana Svobodová, Zuzana Procházková

Zvuk bubnů Djembe a žáci speciální třídy jsou každoročně zárukou netradiční podívané, ani letos nezklamali a vybubnovali si zasloužený aplaus.
Autorky vystoupení a kostýmy Vlaďka Holásková a Veronika Černotová

A aby naše skládanka byla úplná – nejen krásu orientu v představení Alibaba předvedli Kamarádi ze druhé a třetí třídy.


Autorky vystoupení: Jiřka Kalousková a Larisa Šulcová spolupráce na kostýmech Zdeňka Lašáková

První blok festivalu otevírali a také ho zavřeli borci z Partičky tentokrát jako „ Čertíci“, vždyť se blíží Mikuláš… I závěrečný potlesk byl důkazem spokojenosti diváků.

Partička Čertíci autorky vystoupení a kostýmy Simona Veselá, Marie Rajtrová  a Šárka Rumianová spolupráce na kulisách Zdeňka Lašáková

II. Blok

Počáteční obavy z náročného dospívajícího publika rozptýlilo hned první taneční vystoupení Dželem, dželem a naši hosté Gypssi jilo. Kdo netančil s nimi?

Dželem, dželem, Gypssi jilo autorka vystoupení Aranka Balážová

 

Následovala další záplava tanečního rytmu tentokrát klasický orientální tanec Raks Sharki [raks šarkí] z oblasti Egypta. Nádherné kostýmy a profesionální výkon = Dambra.

Dambra Raks Sharki autorka vystoupení Martina Joachymstálová

Domácí Teenageři ze šesté a sedmé třídy ovládají mistrně jazyk anglický a tak si mohlo publikum v rámci jejich divadelního představení angličtinu zopakovat a připomenout fakt, že je škola základ života. Teenageři jsou prostě super a happy!

  1. A a 7. A Teenageři – autorky vystoupení, kostýmy, kulisy Laďka Zdražilová, Martina Sedláková

Čtvrté vystoupení – Hip hop a Tygři z páté třídy. Publikum jásá a podporuje své spolužáky. Jsou prostě IN…své vystoupení doplnili romskou písničkou.

Tygři z páté třídy, Hip hop – autorka vystoupení, kostýmy Zdeňka Románková

Pódium nesmí vychladnout a tak tanec střídá tanec – Bollywood [čti bolyvůd] – indický filmový tanec a početný soubor Ismahan z Vrbna pod Pradědem na Kytce natrénoval a v sobotu získal pohár v Ostravském domě kultury Akord na soutěži Paforta. Dodatečně gratulujeme! Jsou prostě jedničky.

Bollywood – Ismahan – autorka choreografie Martina Joachymstálová

Co si běžný divák představí, pokud moderátorky ohlásí píseň Šun devla? Je to jednoduché: dvě zpěvačky ze speciální třídy, dvě tanečnice z osmé třídy, jedna prvňačka a jeden druhák k tomu dvě statečné paní učitelky. Sukně z daleké Indie prý tančí samy…zážitek to byl jedinečný.

Šun devla – choreografie Mirka Grešková, kostýmy – Maruška Míčková, Hela Hadělová, Mirka GreškováDalší číslo patřilo našim hostům z Rýmařova… jak se u nich tančí break dance nám převedlo pět žáků ze Školního náměstí 1. Potlesk a náš dík si opravdu zasloužili.

Break dance – ZŠ Rýmařov, choreografie a kostýmy Anna Kratochvílová

Tři v mikinách Black Word Street…hudba a tanec ulice. Nadšený aplaus a řada nových fanynek. To byli kluci z osmé třídy.

Black World Street – choreografie a kostýmy Martin Greško

Naši dlouholetí přátelé a bývalí žáci speciální třídy opět nezklamali a publikum je nadšeně přijalo, kdo by si rád nezazpíval lidovky. Děkujeme Polárko!

Polárka – lidové písničky, připravil Jakub Holčapek

Svou návštěvou nás v rámci  udržitelnosti projektu Ruka w rękę  poctil Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Prudniku dvěmi po sobě následujícími vystoupeními s názvy Pokaz akrobatyczny a Taniec nowoczesny  „Dżentelmen” reprezentovali skvěle svoji školu.

Pokaz akrobatyczny a Taniec nowoczesny  „Dżentelmen” – autorka vystoupení Katarzyna Bartoszewska.

Nakonec převážně tanečního bloku se hodilo jediné… podívat se do Ria na karneval. Sambou fusion [fjúžn] v provedení bruntálských tanečnic z Dambry s choreografií Martiny Joachymstálové jsme letošní Kytku uzavřeli. 

 

Ať žije Kytka 2015!!!

 

Tento projekt vznikl za podpory města Bruntál. 

13. Ročník by se neuskutečnil bez všech, kteří chtěli a šli do toho….nacvičovali, šili kostýmy, připravovali kulisy (viz.výše) Velké poděkování kolegové a kolegyně jste SUPER!
Poděkování patří také ostatním spolupracovníkům…

 

Takže díky:

za bezchybnou zvukovou režii Veronice, a Vojtovi a p. Bártlovi,

za skvělou obsluhu bufetu Hani, Leni a Leni,

za úžasné chlebíčky Liduško, Lenko a Aničko,

za vynikající koláčky paní ředitelko

za vybírání příspěvku od diváků a účetnictví projektu Alenko

za odvoz kulis pane zástupce Ivoši, Zdeňku a pane Paseko

 

Zvláštní poděkování paní ředitelce a panu zástupci za podporu, Zdeňce Románkové, Larise Šulcové a Tiborovi za brilantní moderátorský výkon a odvahu.

Vaše Jana a Yvona – organizátorky