Valentýnské tvoření v městské knihovně

Dnes je 14. února. Slaví se svátek svatého Valentýna, svátek zamilovaných. Jak vnímají děti den zamilovaných? Některé ho nepostřehnou vůbec, některé děti ve škole společně s učitelkou vám (rodičům) vyrábí přáníčka, která vás mají potěšit. Možná byste mohli také prostřednictvím tohoto dne dát najevo lásku ke svým ratolestem a něco hezkého pro ně udělat. Třeba jim říci, proč se tento svátek slaví. Děti mají rády příběhy a určitě si tuto historku s chutí poslechnou. Že sami nevíte, proč se najednou u nás začal slavit svátek sv. Valentýna? Kde se vlastně tento svátek vzal?

Jak to tedy doopravdy bylo? To se asi už nedozvíme, ale řekněme si alespoň to, co nám dokládá legenda. Víme s jistotou, že samotná postava sv. Valentýna existovala. Tento člověk žil ve třetím století a kolují o něm různé mýty. Nejznámějším přiblížením jeho zásluh je křesťanská legenda, která nás zavádí do období vlády císaře Claudia II. Tento panovník hodně času trávil boji s různými zeměmi. Obyčejní lidé samozřejmě války rádi nemají, a tak se mužům do bitev příliš nechtělo. Kdo by chtěl zbytečně riskovat svůj život? Claudius II. v této nechuti bojovat viděl jen jediný důvod, a to skutečnost, že muži nechtějí opouštět své milé a své rodiny, a proto zakázal sňatky v celém Římě. Předpokládal, že svobodní muži budou nadšenější bojovníci.
Svatby tedy nebyly. Jen jeden kněz si tento zákaz dovolil porušit. Byl to Valentýn, který i přes jasný zákaz dál tajně oddával zamilované páry. Oddal takto mnoho snoubenců, ale nakonec byl odhalen, uvězněn a 14. února 296 popraven. Legenda praví, že ještě než byl popraven, poslal milostný dopis nějaké ženě. Že by šlo o první „valentýnku“?

Všichni žáci základní školy speciální se vydali na návštěvu městské knihovny v Bruntále, aby se zúčastnili vyrábění valentýnských přáníček. Každý si odnesl své vyrobené přáníčko s sebou. Podívejte se na fotografie, jak se dětem v knihovně dařilo.