Masopust ve IV.C

O ztraceném kominíkovi

Náš týden od 12.2. – 16.2. se nesl v duchu masopustním. V pondělí jsme si přečetli příběh o tom, jak se ve vesničce Jelítkově lidé připravovali na masopustní průvod, na kterém se měla konat svatba Elišky s kominíkem Honzou. Na masopustní veselici se sešla spousta masek. A také tam nesměl chybět vodník, který měl pověst, že stahoval lidem ruce, aby je přilákal do průvodu a také je rád stahoval do svého rybníčku, aby pak jejich dušičky zavíral do hrníčků. 

Po masopustním průvodu se chystala svatba, ale Eliška nemohla najít svého kominíka Honzíka. A tak všichni začali hledat kominíka a my s nimi. Všichni se o kominíka báli, jestli si ho nevzal vodník ke svému rybníčku.

Pro děti byla připravena celotýdenní masopustní stezka. Každý den nás provázela jiná maškara, která měla pro děti přichystané úkoly na celé dopoledne. A vždy jsme s napětím čekali, zda kominíka najdeme. Děti plnily různé pracovní listy, vytvořily si klauna, zpívaly, naučily se masopustní říkanky a spousty dalších aktivit. Ochutnali jsme výbornou zabijačku, kterou nám přinesl spolužák Ondra. Celý týden nás měl pod kontrolou vodník, který si udělal v naší třídě rybníček a bedlivě sledoval, jak plníme všechny úkoly.Týden utekl jako voda a měli jsme tu pátek. 

Ráno se hned děti ptaly, najdeme toho kominíka nebo ho opravdu ten vodník stáhl do rybníka a zavřel jeho dušičku do hrníčku? No snad nám k tomu pomůže úkol od vodníka, který nám prozradil poslední písmeno z tajenky a uvidíme, jestli se kominík ukrývá v jeho hrníčcích. V tajence nám vyšlo slovo RYBNÍK. Děti seřadily podle velikosti vodníkovy hrnečky a stále s napětím čekaly nějakou zprávu o kominíkovi. Během 1. a 2. vyučovací hodiny se ozývaly podivné hlasy. HALÓ, JE TADY NĚKDO? HALÓ, SLYŠÍTE MĚ? Všichni jsme z toho byli paf, co se to děje. A začali jsme přemýšlet, jestli to není hlas kominíka, který volá o pomoc. A přišlo další volání. HALÓ, to jsem já, kominíček, ten jeden vodník mě tu někam schoval, pomozte mi, ať můžu jít za svou Eliškou. A tak se děti vydaly toho kominíčka najít. 

Vše dopadlo dobře, kominíček se našel a vzal si za ženu svoji Elišku. Děti si na závěr zazpívaly písničku Kalamajka a měly z toho obrovskou radost, že kominíka našly. Jako poděkování od kominíka dostaly děti diplom za splnění všech úkolů a sladkou odměnu – čokoládové vajíčko.

A  jestli chcete vidět, jak probíhal celý týden, tak mrkněte na naše video. https://youtu.be/Z5FJ0FgMVTM?feature=shared